Czym się kierować, wybierając soczewki kontaktowe? - Bausch+Lomb Ultra
Bausch + Lomb Polska
Czym się kierować, wybierając soczewki kontaktowe?

Czym się kierować, wybierając soczewki kontaktowe?

Soczewki sferyczne

Przy wyborze soczewek kontaktowych wielu z nas kieruje się ceną. Koszty zakupu są bardzo istotne i nie da się ich pominąć. Jednak powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, aby rodzaj soczewek był jak najlepiej dopasowany do naszego stylu życia. Kierowanie się wyłącznie kryterium ceny może nas pozbawić spodziewanej poprawy jakości widzenia i komfortu, na który liczyliśmy, zamieniając okulary na soczewki.

Warto podkreślić, że decyzja o zakupie soczewek powinna być poprzedzona wizytą w specjalistycznym gabinecie, gdzie zostanie przeprowadzone dokładne badanie naszych oczu. Nawet w przypadku, gdy nie chodzi o korektę wady wzroku, lecz o tzw. soczewki kolorowe (kosmetyczne), zmieniające barwę tęczówek, powinniśmy zasięgnąć rady okulisty lub optometrysty w kwestii dopasowania, pielęgnacji i zasad higieny. Specjalista udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji.

Nie przeszkadza to temu, aby orientować się, jakie rodzaje szkieł kontaktowych są obecnie dostępne na rynku, do czego służą, z jakich materiałów są zrobione. Pozwoli to nam wybrać świadomie i uniknąć zachowań potencjalnie niebezpiecznych dla naszych oczu.


Precyzyjny dobór parametrów soczewek decyduje o jakości widzenia

Specjalista określi naszą wadę wzroku i zarekomenduje użycie soczewek o określonych parametrach optycznych, ponieważ, od tego, na ile precyzyjnie zostaną dobrane soczewki, zależy ostrość widzenia i komfort użytkowania.

Nie zawsze pierwsze soczewki, które spełniają określone przez okulistę parametry optyczne, będą idealnym wyborem. Dlatego, niekiedy trzeba przetestować kilka różnych soczewek, żeby dobrać te, w których będziemy się czuli najlepiej.


Dopasowanie trybu noszenia soczewek do trybu życia daje poczucie komfortu

Oprócz pomiarów gałki ocznej i precyzyjnego określenia naszej wady wzroku specjalista przeprowadza również wywiad lekarski, którego celem jest określenie naszego trybu życia, nawyków higienicznych i rodzaju aktywności.

Osoby młode, aktywne ruchowo, które nie lubią zaprzątać sobie głowy pamiętaniem o terminie wymiany soczewek, a do tego nie chcą zbyt dużo czasu poświęcać na pielęgnację soczewek zapewne docenią soczewki jednodniowe. Ze względu na fakt, że nakładamy je rano, a zdejmujemy i wyrzucamy wieczorem. Jedyne, czego musimy się nauczyć, to ich nakładania i zdejmowania oraz pamiętania, aby w nich nie zasypiać, jeśli nie są do tego przeznaczone. Jeżeli należymy do osób uporządkowanych i systematycznych, których tryb życia jest stabilny (mniej więcej stałe godziny snu, rozpoczynania i kończenia pracy), to optymalnym wyborem będą soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Wymagają one zabiegów pielęgnacyjnych, które łatwo włączymy w ustalony rytm codziennych, rutynowych czynności.

Opcją dla osób, które chcą na dłużej zapomnieć, że w ogóle noszą soczewki, a zabiegi pielęgnacyjne wykonywać wtedy, gdy mają akurat czas i ochotę, są soczewki miesięczne do noszenia w trybie ciągłym. Mogą pozostawać na naszych oczach przez bardzo długi okres (należy dokładnie stosować zalecenia producenta). Tego typu soczewki przydają się osobom, które mają bardzo nieregularny tryb życia, często zdarza im się zasypiać w środku dnia i pracować do późna w nocy. To również optymalne rozwiązanie dla mam, które karmią swoje maluchy piersią i muszą wstawać co 3 godziny w nocy.

W związku z powyższym, jeżeli dobrze dopasujemy typ soczewek do swojego stylu życia, będziemy mogli czerpać pełną satysfakcję z ich użytkowania.


Soczewki sferyczne, toryczne i progresywne

Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy soczewek:

  • sferyczne – służą do korekty dalekowzroczności i krótkowzroczności, mają kształt regularnego wycinka kuli i posiadają taką samą moc optyczną na całej powierzchni,
  • toryczne – służą do korekty astygmatyzmu, kształtem przypominają figurę geometryczną zwaną torusem (to taki bardzo regularny obwarzanek), mają nieco większą średnicę od soczewek sferycznych,
  • progresywne – używane są w korekcji prezbiopii, cechują się obszarami o zmiennej mocy optycznej, z których oko musi nauczyć się korzystać – wybierać odpowiednie obszary zależnie od tego, czy spoglądamy na przedmioty oddalone czy znajdujące się blisko oczu.

W przypadku występujących łącznie wad wzroku, np. astygmatyzmu i krótkowzroczności, stosuje się soczewki posiadające kombinację możliwości korekcyjnych - toryczne z odpowiednią korektą sferyczną.

Wszystkie wymienione rodzaje soczewek występują w różnych trybach noszenia – zarówno jako soczewki jednodniowe, miesięczne oraz dzienne i całodobowe.


Średnica i krzywizna soczewki na miarę Twego oka

Oba parametry określa specjalista – oba decydują o poczuciu komfortu użytkownika, ale mają też duże znaczenie dla jakości widzenia i zdrowia oczu.

Krzywizna soczewki (BC) musi być jak najbardziej zbliżona do krzywizny naszego oka, ponieważ wszelkie niedopasowania powodują uczucie dyskomfortu, utrudniają przepływ filmu łzowego pod soczewką, mogą doprowadzić do trudności ze zdejmowaniem soczewki lub z jej właściwym ustawieniem na rogówce.

Średnica soczewki (DIA) kontaktowej musi być wystarczająco duża, aby pokryć powierzchnię naszej rogówki.

Choć samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić właściwych wartości DIA i BC, to po wykonaniu badań będziemy mogli dokonywać zakupów odpowiednich soczewek na podstawie zapisów wyników otrzymanych od specjalisty.


Uwodnienie i tlenoprzepuszczalność – parametry ważne dla zdrowia oka

Najlepsze z punktu widzenia zdrowia naszych oczu są soczewki o wysokich wartościach uwodnienia (podawane w %) i tlenoprzepuszczalności (DK/t – oznacza stopień, w jakim tlen może przechodzić przez materiał o danej grubości). Rogówka ludzkiego oka nie jest unaczyniona, czyli nie otrzymuje tlenu i wody za pośrednictwem układu krwionośnego. Wilgoci dostarczają gruczoły łzowe, natomiast tlen rogówka pobiera bezpośrednio z atmosfery. Dlatego tak ważne jest to, żeby soczewki długo zachowywały odpowiednią wilgotność i nie tamowały dostępu powietrza do oka.

Pierwsze miękkie soczewki wprowadzone do sprzedaży w 1971 r. przez firmę Bausch+Lomb były wykonane z hydrożelu (hydroksyetylometakrylanu, w skrócie HEMA), który – po wielu udoskonaleniach – jest stosowany do dzisiaj. Obecnie na rynku dominują soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniające doskonałe uwodnienie i bardzo wysoką tlenoprzepuszczalność.

Należy jednak pamiętać, że każdy producent pracuje w oparciu o własną technologię. Stąd pomimo użycia tego samego materiału konkretny model soczewki może mieć lepszą lub gorszą tlenoprzepuszczalność i uwodnienie. Przy zakupie warto dokładnie sprawdzać nie tylko wartości optyczne, wymiary i rodzaj materiału, ale też konkretne wartości telenoprzepuszaclności i uwodnienia. Im wyższe parametry, tym zdrowsze i bardziej komfortowe użytkowanie soczewek kontaktowych.


Cena – ostatnie kryterium wyboru

Chociaż w praktyce bywa inaczej, to cena powinna być ostatnim kryterium wyboru konkretnego modelu soczewek kontaktowych. Nie warto oszczędzać na zdrowiu własnych oczu.

Podsumowując, nie można kierować się wyłącznie kryterium ceny również przy wyborze sprzedawcy. W Internecie można znaleźć wiele okazyjnych ofert. Jeżeli cena jest znacząco niższa od tej, którą zazwyczaj płaciliśmy, powinno to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Możemy mieć do czynienia z towarem podrabianym, posiadającym krótki okres przydatności do użycia lub w jakiś inny sposób wadliwym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej dokonać zakupu u sprawdzonego sprzedawcy lub w salonie optycznym.

Przeczytaj więcej