W jakich zawodach soczewki kontaktowe są konieczne, a w jakich bardzo pomocne?
Bausch + Lomb Polska
W jakich zawodach soczewki kontaktowe są konieczne, a w jakich bardzo pomocne?

W jakich zawodach soczewki kontaktowe są konieczne, a w jakich bardzo pomocne?

Soczewki sferyczne

Powody, dla których wybieramy soczewki kontaktowe, są bardzo różne. Z badań ankietowych wynika, że najczęściej kieruje nami pragnienie większego komfortu (w czasie uprawiania sportu czy spotkań towarzyskich) oraz chęć poprawy wyglądu (przeświadczenie, że w okularach prezentujemy się mniej korzystnie). Wielu z nas soczewki kontaktowe ułatwiają pracę zawodową lub wręcz są koniecznym warunkiem jej podjęcia.

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, ostre widzenie wpływa pozytywnie na naszą wydajność, podnosi sprawność manualną i daje poczucie pewności siebie. Dlatego warto regularnie badać wzrok, a w przypadku stwierdzenia wady, zatroszczyć się o jej niezwłoczną korektę.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani wybrać soczewki, to najlepiej udać się do specjalisty niezwłocznie, tuż po wystąpieniu pierwszych problemów z ostrym widzeniem. Szybkie i skuteczne dobranie odpowiednich soczewek pozwoli nam uniknąć stresu, a często też ryzyka utrudnień w pracy.

Zawodowcy w soczewkach kontaktowych

Profesje związane z obsługą różnego rodzaju pojazdów i maszyn wymagają doskonałego wzroku i błyskawicznych reakcji. Niejednokrotnie nie skorygowane wady wzroku wykluczają możliwość wykonywania zawodu kierowcy, operatora maszyn (np. sprzętu budowlanego), maszynisty (koleje, tramwaje), pilota. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku monterów konstrukcji stalowych (praca na wysokościach), pracowników kontroli jakości w zakładzie produkcyjnym, spawaczy czy szlifierzy.

Niewątpliwie wady wzroku będą też dużym utrudnieniem w karierze sportowej, a szczególnie w dyscyplinach wymagających szybkiego refleksu i współdziałania z innymi zawodnikami (popularne gry zespołowe) oraz doskonałej oceny odległości (tenis, golf).

Wszystkie wymienione wyżej zawody oraz inne profesje związane z wykonywaniem czynności manualnych, przy których niezbędna jest duża precyzja ruchów i spostrzegawczość oraz odczytywanie wskazań przyrządów, wymagają możliwie najlepszej korekty wad wzroku. Często jest ona warunkiem koniecznym podjęcia pracy i zachowania zasad BHP. W większości tych przypadków można w tym celu użyć okularów, lecz znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie zastosowanie soczewek kontaktowych. Szczególnie w tych sytuacjach, w których jest utrudnione lub wręcz niemożliwe wykonanie rutynowych zabiegów przy okularach, takich jak przecieranie szkieł czy poprawianie ustawienia oprawek.

Natomiast w przypadku statycznych prac biurowych, związanych z czytaniem dużej ilości tekstów z ekranu komputera, optymalnym sposobem korekty wad wzroku mogą okazać się okulary. Dobrym rozwiązaniem jest zamienne używanie obu metod korekcji, ponieważ pozwala elastycznie dopasowywać się do zmian w środowisku pracy.

Nie mniej jednak w każdym przypadku decyzja o wyborze okularów lub soczewek powinna zapaść po konsultacjach ze specjalistą. 

Czy prezenterzy telewizyjni mają doskonały wzrok?

Poza zawodami, w których użycie soczewek kontaktowych jest niezbędne ze względu na kwestie bezpieczeństwa, istnieje cała gama profesji, w których priorytetem jest wizerunek.

Najbardziej oczywisty przykład to zawód prezentera telewizyjnego. Gdyby sądzić po tym, co możemy zobaczyć na srebrnym ekranie, można dojść do wniosku, że większość pracujących w telewizji osób cieszy się doskonałym wzrokiem. Bliższe prawdy jest założenie, że w środowisku medialnym wady wzroku występują równie często jak w innych grupach społecznych, za to znacznie częściej są korygowane przy użyciu soczewek kontaktowych niż okularów.

Osoby pojawiające się regularnie w mediach – aktorzy, tancerze, piosenkarze, muzycy, celebryci, modelki, a często także politycy – traktują swój wizerunek jako produkt. Każda gwałtowna zmiana (a taką bez wątpienia są okulary) może wywołać nieprzewidywalne konsekwencje – stąd tendencja do zachowywania przez lata niezmiennej, cenionej przez fanów prezencji.


Kucharz bez zaparowanych szkieł

Obok doboru soczewek o odpowiednich parametrach i wytrenowaniu techniki ich nakładania, fundamentalną kwestią jest higiena. Dlatego, o tym, jak postępować z soczewkami, dowiesz się w czasie wizyty u specjalisty.

Zastosowanie soczewek kontaktowych może zwiększyć wydajność i kreatywność nie tylko w zawodach związanych z kierowaniem pojazdami, obsługą maszyn czy pracą w mediach. Lekarz, sprzedawca, nauczyciel, manager – to również profesje, w których jakość widzenia przekłada się bezpośrednio na osiągane wyniki, skuteczność i poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Świetną ilustracją przydatności soczewek kontaktowych w codziennej pracy i osiąganiu satysfakcjonujących wyników jest zawód kucharza. Soczewki nie zaparują, gdy zechcemy zamieszać zupę – nie zaczną zsuwać się z nosa, gdy pochylimy się nad otwartymi drzwiami umieszczonego nisko piekarnika. Pozwolą nam zapomnieć, że posiadamy wadę wzroku i skupić całą uwagę na smakach, zapachach i barwach.

Trudno wyobrazić sobie zawód, w którego wykonywaniu soczewki nie byłyby pomocne, nie poprawiały komfortu pracy i nie pozwalały osiągać lepszych wyników. Jedynym warunkiem jest to, aby zostały właściwie dobrane przez specjalistę, który doradzi odpowiedni rodzaj w zależności od charakteru wykonywanej pracy.

Przeczytaj więcej