Jaki płyn do soczewek kontaktowych? Wybór płynu do ich pielęgnacji
Bausch + Lomb Polska
Jaki płyn do pielęgnacji miesięcznych soczewek kontaktowych?

Jaki płyn do pielęgnacji miesięcznych soczewek kontaktowych?

Soczewki toryczne

Wybierając miesięczne soczewki kontaktowe, wybierasz wygodę, komfort i brak ograniczeń aktywności fizycznej, ale także zgadzasz się na wyrabianie pewnych nawyków i stosowanie określonych zabiegów higienicznych. Jednym z najważniejszych jest pielęgnacja soczewek - jak wybrać optymalny płyn do tego celu?

Najprostszym sposobem wyboru odpowiedniego płynu jest zastosowanie się do zalecenia specjalisty, który zalecił nam noszenie soczewek miesięcznych. Mimo to warto wiedzieć, z czego składa się płyn do pielęgnacji soczewek i jakie zadania mają poszczególne składniki. Dzięki temu będziemy świadomie wybierali i użytkowali najlepsze dla nas preparaty.

Dlaczego stosujemy płyn do soczewek?

Rzecz wydaje się oczywista, ale warto przypomnieć powody, dla których w przypadku soczewek innych, niż jednodniowe, konieczne jest stosowanie płynu pielęgnacyjnego:     

–         czyszczenie – płyn pozwala usunąć osady białkowe i zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia soczewki

–         odkażanie – usunięcie z soczewek mikroorganizmów, które pozostawione przez dłuższy czas namnożyłyby się, powodując stany zapalne i szybkie pogorszenie widzenia

–         nawilżanie (przechowywanie) – poza funkcjami higienicznymi, płyn pozwala także odpowiednio nawilżyć soczewki (przez zanurzenie i pozostawienie w pojemniku z płynem do następnego założenia), co zapobiega podrażnieniom, łzawieniu i stanom zapalnym  

Powinniśmy zaopatrzyć się w płyn do soczewek nawet w przypadku użytkowania soczewek całodobowych, które możemy nosić non stop bez zdejmowania przez 30 dni. Mogą zaistnieć okoliczności, w których zechcemy lub będziemy zmuszeni zdjąć soczewki, żeby je oczyścić (np. zaprószenie oka pyłem) lub chronić przed zniszczeniem (np. wizyta w saunie czy makijaż).


Rodzaje płynów do soczewek i ich skład

W przeszłości powszechnie stosowane były tzw. płyny dwustopniowe – jeden do czyszczenia, drugi do przechowywania soczewek, natomiast obecnie w większości przypadków, wybieramy pomiędzy dwoma rodzajami płynów do soczewek:

–         płyny uniwersalne – służą jednocześnie do czyszczenia, odkażania i nawilżania, są roztworami wodnymi substancji bakteriobójczych, związków rozpuszczających osady białkowe i tłuszcz, substancji nawilżających oraz buforów (ich zadaniem jest utrzymanie właściwego pH płynu) i konserwantów

–         płyny oksydacyjne – zawarty w ich składzie nadtlenek wodoru (H2O2, 3% roztwór znany jest powszechnie jako woda utleniona) w obecności katalizatora (dysku katalitycznego, umieszczonego w specjalnym pojemniku do oksydacji) wydziela tlen, który nie tylko skutecznie odkaża, ale także czyści mechanicznie soczewki

Metodę czyszczenia oksydacyjnego zaleca się osobom, których oczy odznaczają się dużą wrażliwością, skłonnością do podrażnień, stanów zapalnych oraz alergii. Proces trwa kilka godzin, a sygnałem jego zakończenia jest brak pęcherzyków tlenu w pojemniku. Soczewek nie można wyjąć i używać przed zakończeniem reakcji chemicznej. Płynu oksydacyjnego pod żadnym pozorem nie należy stosować bezpośrednio do oczu.

Procedura nie jest tak szybka, jak użycie płynu uniwersalnego, jednak daje znacznie lepsze efekty oczyszczania i dezynfekcji, a przy tym nie wymaga fizycznego usuwania osadów i zanieczyszczeń (przecierania soczewek opuszkiem palca), co gwarantuje maksymalną higienę i sterylność. W płynie oksydacyjnym nie występują konserwanty, ani inne potencjalne alergeny, natomiast nie oznacza to, że płyn uniwersalny nie spełni znakomicie swojej roli.


Jaki płyn jest najlepszy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ani jednoznaczna. Zarówno płyny uniwersalne, jak też oksydacyjne zapewniają zachowanie czystości oraz właściwego nawilżenia soczewek.

Na co się zdecydować? Na początek najlepiej sprawdzić, jak nasze oczy zareagują na płyn do soczewek polecony przez specjalistę - jeżeli nie wystąpią żadne niekorzystne objawy, będziemy mogli przy nim pozostać. Jeżeli okaże się, że nasze oczy źle reagują na płyn np. pieką lub swędzą, należy spróbować z innym – poszukać płynu innego producenta lub uniwersalny zamienić na oksydacyjny.

Niekiedy przyczyną problemów może być jeden składnik. Dlatego, wybierając kolejny płyn to testów, warto dokładnie przestudiować jego skład pod kontem obecności substancji, które występowały w aktualnie stosowanym preparacie. Jeżeli wykluczyliśmy inne czynniki (nadwrażliwość czy stany zapalne, które nie są związane ze stosowaniem soczewek), próby z różnymi płynami powinniśmy prowadzić aż do momentu znalezienia preparatu, który zapewni największy komfort naszym oczom podczas użytkowania soczewek kontaktowych.

Przeczytaj więcej